Par šo domājot, kāda atšķirība sajūtās ir? Kad Tev psiholoģiski būtu vieglāk iet ūdenī?
Ir vasara, tik dabiski, ka atpūšamies pie ūdeņiem, dodamies peldēt, esam daudz ārā pie dabas. Šis ir laiks, kad dzīvojam ar pilnu jaudu, jo kustāmies vairāk un esam aktīvāki kā ziemā. Ja iedomājies par peldi tuvākajā ezerā vai karjerā šobrīd, kad spīd saulīte, ir +25C, tas šķiet viegli un pašsaprotami. Vasarā peldēt ir normāli. Jā, es zinu, ka ir cilvēki, kam arī vasarā ir tikai, iespējams, dažas pietiekami siltas dienas, lai peldētu. Un, piekritīsi, ir tas šobrīd psiholoģiski vieglāk, nekā iedomājoties, ka ārā ir -8C, pūš auksts vējš un snieg sniegs – šādā laikā Tu velc nost drēbes, lauz ledu un gremdējies ledainā ūdenī.
Mūsu smadzenes ir iemesls kādēļ vērts jau tagad domāt par ziemas peldēm, jo aina, ko tās uzbur rada pietiekami lielu drāmu, ka tas nav iespējams – ieiet tik aukstā ūdenī ziemā! Tā ir neiespējamā misija, ko tādu izdarīt. Es dzirdu no ļoti daudziem cilvēkiem, ka ir bail un grūti saņemties. Arī es pati pirms sāku ziemas peldes, līdz tam 2 gadus baidījos saņemties, jo manas smadzenes darīja tieši to pašu – uzbūra dažādas šausmu ainiņas, cik tas varētu būtu grūti un neiespējami.
Realitāte ir tāda, ka ķermenis var ar to tikt galā, var tolerēt stresu, ko rada ziemas peldes un tā rezultātā rodas milzum daudz ieguvumu, par kuriem jau ir dzirdēts gana daudz.
Vēl, kas ir interesanti, ziemā ūdenī ieiet ir daudz vieglāk kā vasarā, jo gaisa un ūdens temperatūras atšķirība ir daudz mazāka.
Ja Tevi interesē ziemas peldēšana un ir bail sākt, jo šķiet, ka būs ļoti auksti, ka saslimsi vai kaut kas notiks, tā ir normāla smadzeņu aizsargreakcija, lai pasargātu Tevi. Tādēļ peldēt regulāri vasarā ir lielisks veids, kā “ apmānīt” mūsu smadzeņu aizsargmehānismus. Pieradināt pie regulārām pelēdm jau tagad – vasarā un turpāt to darīt rudenī un arī ziemā.
Protams, riski aukstajām peldēm ir un ar to ir jārēķinās, ja ir kādas veselības problēmas vai hroniskas saslimšanas, tad pirms sākt, noteikti jākonsultējas ar savu ārstu. Ja esi fiziski praktiski vesla(s), tad ķermenis tiek ar to galā salīdzinoši veigli un nostiprinās. Kļūst spēcīgāka nervu sistēma, kardiovaskulārā sistēma, imūnsistēma, ķermenis kopumā kļūst izturīgāks pret apkārtējās vides stresoriem. Peldes ziemā kļūst par pozitīvu atkarību un neatņemamu dzīves sastāvdaļu.
Sākot peldēt vasarā, Tu savu ķermeni pieradini pakāpeniski un rūdīšanās process notiek. Arī vasarā ķermenis saņem mazāku un tajā pašā laikā pietiekamu impulsu, kas norūda to. Pēc peldes arī vasarā ir jūtams možums, enerģijas pieplūdums un patīkams tonuss ķermenī.
Paralēli maigākam rūdīšanās procesam notiek arī smadzeņu pieradināšana pie regulārām peldēm un Tu izveido ieradumu – regulāri peldēt un vari vieglāk turpnāt to darīt arī rudenī. Tad aukstākos laika apstākļos to izdarīt ir viegāk un pat ir iekšēja vajadzība, jo tas ir izstrādājies kā regulāra darbība – līdzīgi, kā, piemēram, mazgāt zobus.
Lai peldes būtu ieradums, svarīgi, ka dari regulāri, ka ej peldēt noteiktā vietā un laikā ar noteiktu intervālu- katru rītu, vai katru sestdienu u.tml. Un vēl, svarīgi, ka neizlaid savu peldi. Tikai darot regulāri, vienā un tajā pašā laikā un vietā, Tu izveido jaunu ieradumu – jeb jaunus neironu savienojumus smadzenēs, kas Tev palīdzēs daudz vieglāk to uzturēt šo nodarbi arī ziemā.
Tieši tādēļ Ledus Skolā esam izveidojuši Online rūdīšanās kursu, spied šeit, lai uzzinātu vairāk , kur kopā sāksim apgūt šo procesu jau 19. augustā, lai ir viegli turpunāt arī rudenī un jau ziemā ar nostiprinātu jaunu ieradumu.
Caur peldēm ziemā tiek sagrautas robežas gada laikiem un ir iespēja baudīt dabu daudz pilnasinīgāk un krāsaināk, jo nevieni laika apstākļi nav šķērslis,lai dotos uz pludmali:)
Uz tikšanos ūdeņos!